You are here

Z jakiego powodu doszkalanie się nauczycieli jest istotne

Mało kto, że tysiące pedagogów poza pracą w szkole decyduje się na szkolenia nauczycieli, by się rozwijać. Mnóstwo ludzi zazdrości pracy pedagogom. W końcu co w tym trudnego Muszą zaledwie opowiadać o konkretnych fragmentach materiału i wypełniać szkolne dzienniki i dokumenty. Czasami ułożyć sprawdzian. Nauczyciel jest w pracy przecież zaledwie paręnaście godzin na tydzień, ponadto ma całe dwa miesiące wakacji - tylko pozazdrościć. To bardzo mylne myślenie. Niestety powszechne w społeczeństwie. Ogromnie pomniejsza pracę nauczycieli i stawia ich na niskiej pozycji w hierarchii.nauczyciele
Source: flickr.com
Spróbujmy jednak choćby przez moment pomyśleć, żeby przekonać się, że praca nauczyciela jest niezwykle trudna, istotna i odpowiedzialna. Nasze dzieci chcemy powierzać jedynie sprawdzonym, jak najbardziej odpowiedzialnym ludziom. Chcemy, żeby odebrały możliwie najlepsze wykształcenie, by kontaktowały się z osobami, które staną się dla nich wzorem i autorytetem. Właśnie takiego typu człowiekiem musi być wychowawca. To nie jedynie zadawanie definicji do wykucia, sprawdzanie klasówek i wypisywanie dziennika. Nauczyciele biorą udział w wychowaniu i budowaniu osobowości naszej pociechy. Każdy człowiek, który chce pracować w tym zawodzie, naprawdę z powołania, zdaje sobie z tego sprawę i chce wypełniać swoje obowiązki perfekcyjnie.

Z tego właśnie powodu kursy dla nauczycieli cieszą się wielkim zainteresowaniem. Są to kursy związane z wieloma tematami. Od technik przekazywania informacji do radzenia sobie z agresją albo dostrzegania znaków uzależnienia. Szkolenia nauczycieli często są zapewniane przez szkoły, w których pracują, czasem jednak jest tak, że należy opłacić je sobie samodzielnie.

Mnóstwo ludzi pracujących jako nauczyciele sprawdza na bieżąco szkolenia i kursy przygotowywane przez któreś centrum doskonalenia nauczycieli. Tak w zasadzie tego rodzaju instytucji - trudniących się poszerzaniem kwalifikacji nauczycieli jest parę. Powinniśmy śledzić propozycje szkoleń.

Aktualnie oferta kursów jest bardzo silnie rozbudowana i dostosowana do wymagań pedagogów. Dostępne są szkolenia dla nauczycieli specjalizujących się w konkretnych dziedzinach. Są także kursy dla rad pedagogicznych, które skupiają się na wychowywaniu młodzieży i rozwiązywania problemów. Przecież nasze pociechy poza domem najwięcej czasu są w szkole, warto zatem by kadra była na jak najwyższym poziomie.

Idealny pedagog doucza się nieustannie, by swoim uczniom przekazywać wiadomości w najlepszy sposób, oraz zawsze móc im doradzić i pomóc a także stanowić dla nich wzór. To niełatwe, lecz przy odrobinie wysiłku - realne.


Author: S.D.