You are here

Praca jako nauczyciel

Zawód nauczyciela jest niekiedy bardzo kłopotliwy. Przede wszystkim jednak związany jest z wielką odpowiedzialnością za nauczaną młodzież. Pociechy w wieku szkolnym są bowiem najbardziej podatne na zmiany i wychowywanie. Szkoła za to to miejsce, w którym spędzają sporą część dnia. To, jaki nastrój tam panuje i w jaki sposób przebiega proces nauczania, może wpłynąć na całą przyszłość danej osoby.

Niestety istnieje bardzo dużo nauczycieli, którzy swoją profesję traktują jak przykry obowiązek. Tego rodzaju podejście zawsze odbija się negatywnie na uczniach. Wysokiej klasy nauczyciel powinien więc inwestować jak największy wysiłek w swój zawód, by jego kontakt z uczniami był jak najlepszy. Z drugiej strony powinien się odznaczać stanowczością, tak by był w stanie utrzymać ciszę w klasie bez niepotrzebnych upomnień.

Właściwe wykształcenie

Akustyka w szkole
Author: Armstrong
Source: Armstrong
Podobnie jak do każdego zawodu, tak i do zawodu nauczyciela wymagane jest konkretne wykształcenie. By móc zostać nauczycielem, trzeba być absolwentem wyższej uczelni i mieć co najmniej tytuł magistra. Kierunek studiów zależny jest od planowanego przedmiotu nauczania. Natomiast nauczyciele pierwszych klas szkoły podstawowej muszą posiadać wykształcenie o charakterze bardziej uniwersalnym, jednak wiedzę bardziej podstawową i potrafić ją przekazać dzieciom.

Ponadto w początkowych klasach są jeszcze najmłodsze dzieci, zatem trzeba potrafić się z nimi obchodzić. Zasadniczo na każdym etapie kształcenia do posiadania pracy nauczyciela konieczne jest wykształcenie o charakterze pedagogicznym. Tak samo jest zresztą w przypadku innych placówek edukacyjnych, takich jak przedszkola oraz pracy w Irlandii jako zaufany korepetytor dzięki różnym serwisom - jak oto ten: gazeta.ie/.

Dostępność zatrudnienia

Generalnie na nauczyciele zawsze są potrzebni. Informacje dotyczące ewentualnych ofert można uzyskiwać z rozmaitych źródeł. Bywają to gazety z rubryką ogłoszeniową czy internet. Po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową przykładowej frazy „list motywacyjny po angielsku” uzyskuje się zestaw wyników, które można przeglądać pod względem dostosowania do wymagań - tak jak tutaj: http://www.gazeta.ie/art/list-motywacyjny.html.


Problemem bywa jednak fakt, że dużo placówek edukacyjnych jest likwidowanych lub łączonych, co często wiąże się z redukcją liczby pracowników. Niekiedy korzystnym rozwiązaniem bywa wyjazd za granicę, zwłaszcza jeżeli zna się języki obce. Tam często można uzyskać znacznie większe zarobki niż w Polsce.