You are here

Powinno się sięgać do zróżnicowanych źródeł

W jednym podręczniku umieszczone są jedne zagadnienia, a w kolejnym zapisane jest coś zupełnie innego, lub jest tak, że konkretne tematy są znacznie mocniej rozszerzone. Przez to jeśli pragniemy zgłębiać swoją wiedzę na dany temat musimy się wspierać różnymi książkami oraz podręcznikami, ponieważ tylko wówczas będziemy mogli sobie wyrobić różny punkt widzenia na określone zagadnienia.
Jedne książki są bardziej ogólne, drugie skupiają się na konkretnych zagadnieniach
Słowniki języków obcych
Source: http://www.sxc.hu
Jeśli uczymy się języka obcego, to wpierw uczymy się go ogólnie, a więc poznajemy zasady dykcji, odmieniania czasowników, gramatyki. Potem poznajemy coraz więcej słówek, lecz jednocześnie możemy się zdecydować na takie, które będą pasowały do większości sytuacji i na takie, które będą powiązane jedynie z jakąś dziedziną życia. Kiedy zrównamy ze sobą dwie książki Blondynka na językach Niemiecki National Geographic i Melinda Tęcza Korepetycje domowe – Język niemiecki, to może się okazać, że chociaż każda z nich mówi o tym identycznym języku, to mimo wszystko znajdziemy w nich różne zagadnienia. Dodatkowo ma szanse także być tak, że z jednej książki prościej będzie nam przyswoić jedną rzecz, a z drugiej znacznie prościej zapamiętamy coś kolejnego.

Im więcej barw tym lepiej
dziecko w trakcie nauki
Author: Luis Vidal
Source: http://www.flickr.com
Czasem dziecko rozpoczyna się ciekawić własnym ciałem, a my czujemy się skrępowani, bo nie bardzo rozumiemy w jaki sposób mu je przedstawić, tak by załapało jak najwięcej i żeby jednocześnie nie namieszać mu zbytnio w głowie. Świetnie może się tu sprawdzić Hansen J.T. Anatomia Nettera do kolorowania, gdzie dziecko niejako poznaje własną anatomię przez zabawę, dzięki czemu sporo prościej będzie mu to wszystko spamiętać. A jeżeli przy okazji zauważymy, iż zainteresowało się kolorami, iż rysowanie sprawia mu satysfakcję oraz ochoczo w ten sposób spędza czas, to wspaniałym podarunkiem może się okazać Anna Starmer Jak dobierać kolory, dzięki której łatwiej przyjdzie mu zrozumienie, co należy robić, aby zyskać wymagany kolor, którego akurat nie ma w zestawie (Arkady).

Książki mogą być niesamowicie ciekawe Nawet te książki, które mają posłużyć do nauki mogą być fantastyczne i interesujące, mają możliwość sprawić, że dziecko z większą chęcią będzie przystępowało do poznawania świata oraz pozyskiwania znacznie to lepszej wiedzy. To wyłącznie od nas zależy, czy będziemy go do tego zachęcać, wybierając te najciekawsze książki.