You are here

Początki grania na gitarze

Author: Ovation
Sporo młodych osób decyduje się rozpocząć swą przygodę z „wiosłem”, mając nikłe pojęcie o tym, którą gitarę wybrać i na na czym się skupić przy kupnie instrumentu.

Odpowiedź na to pytanie to po prostu podstawa, nie jest to jednak sprawa banalna. Bardzo często zależne jest to po prostu od pieniędzy, jakie chcemy przeznaczyć na pierwszy instrument. Jeżeli mamy do dyspozycji na przykład kwotę 300 złotych, to możemy w sklepie muzycznym kupić gitarę zupełnie nową, choć wcale nie znaczy to, iż gitara ta będzie lepsza od używanej gitary za pięćdziesiąt złotych, jaką ma do sprzedania kolega z klasy, czy sprzedawca z lombardu, który właśnie znalazł się w posiadaniu dobrego instrumentu, a nie jest w stanie ocenić jego prawdziwej wartości.
W każdym razie, jeśli mamy zamiar zacząć uczyć się pierwszych akordów, łatwych utworów, lub kilku riffów rockowych, to najlepiej kupić klasyczną lub akustyczną. Gitara Akustyczna ma inną budowę od klasycznej i przede wszystkim różni się od niej brzmieniem. Sam na początek wolałbym gitarę klasyczną. Ma ona {TAG=struny] nylonowe i - w przeciwieństwie do metalowych strun akustycznych - nie bolą od nich tak opuszki palców. Gryf jest szerszy, więc łatwiej też trafiać w odpowiednie struny, dodatkowo zakres dynamiki takiego instrumentu jest często szerszy niż instrumentu akustycznego.

Inną sprawą jest to, że przy nakładzie finansowym do kilkuset złotych gitary są raczej słabej jakości, często nie stroją na wszystkich progach a struny mogą „wisieć” wysoko nad gryfem – wtedy przy metalowych strunach poza niewygodą gry dochodzą dodatkowo kwestie niestrojącego instrumentu. W przypadku strun w „klasyku” (struny nylonowe) są one bardziej rozciągliwe zatem niewymierzony dobrze gryf lub nierówno nabite progi, będą słabiej słyszalne.

Jeśli ktoś myśli o graniu na gitarze w profesjonalnym zespole, ćwiczeniu kilka godzin na dzień, wie, iż jest to hobby, które zajmie mu cały wolny czas w ciągu najbliższych lat, wówczas można pomyśleć o kupnie gitary elektrycznej. Trzeba jednak pamiętać, że do takiego instrumentu potrzebny jest również wzmacniacz, najlepiej całkowicie lampowy – wtedy będzie oddawał wszelkie szczegóły artykulacyjne spod palców. Unikniemy sytuacji, w której po 2 latach grania przechodzimy z wzmacniacza tranzystorowego na „lampę” i okazuje się, że jesteśmy zmuszeni wszystkiego uczyć się od zera, bo „nic nie brzmi”.

Przy decyzji na gitarę elektryczną również należy pamiętać o kosztach. O ile używany średniej klasy wzmacniacz lampowy można zakupić już w kwocie ok. 1500 PLN, to z gitarą nie jest tak łatwo. Owszem można trafić na sensowną używaną gitarę za np. 1000 PLN czy 1500 złotych, jednak należy ją bardzo dokładnie przetestować pod okiem osoby, która się zna na gitarach i wie, na co zwrócić szczególną uwagę (typ drewna oraz przetworników, jakość wykonania, profil gryfu, akcja strun, forma nabicia progów, strój w wysokich i średnich pozycjach, menzura, komfort gry no i przede wszystkim brzmienie). Należy mieć świadomość, że solidna gitara elektryczna ma prawo kosztować nawet ponad 10 000 złotych. Dobrej klasy gitara akustyczna czy klasyczna może być nawet jeszcze droższa, z uwagi na większy stopień trudności wykonania.


Polecamy: zespół muzyczny Wrocław

Author: B.S.