You are here

Niezbędnik górskiego piechura

No i są. Nareszcie nadeszły. Długo wyczekiwane, planowane i wypatrywane. Pełne ciepła, morza, góry i cudownie spędzonego czasu. Sezon wypoczynku i rozluźnienia, byle dalej od rutyny i nijakości. Odwiedzamy nasz ulubiony sklep górski i już pora wyjazdu. Najbardziej ulubiona pora w rocznym cyklu – wakacje.

Sprzęt przed wyjazdem
Piękno gór
Source: bestoutdoorphotos.com

Destynacji letnich wojaży jest bez liku. W tym artykule zajmiemy się dokładniej jednym z nich – górom. U nas wakacje w górach są w modzie, ale o kilku rzeczach zwiedzający mają słabe pojęcie. A właściwie o tym, o czym nie wolno zapominać, odwiedzając sklep górski przed wyruszeniem na szlak.

Najistotniejszym nabytkiem są oczywiście buty trekkingowe. W góry nie należy iść w adidasach, czółenkach, butach na obcasach, sandałkach czy innym, przystosowanym tylko do spacerowania po płaskim i łatwym terenie, obuwiu. Oczywiście jeżeli pragniemy się podjąć większego wyzwania, niż spokojne górskie włóczęgi, buty trekkingowe muszą zostać zastąpione przez buty wspinaczkowe. To trzeba powiedzieć mocno: cmentarze są usiane ludźmi lekkomyślnymi, którzy ruszyli w tatry w nieodpowiednich butach.

Najpotrzebniejsze wyposażenie

Podstawową sprawą jest także nabytek komfortowego i ładownego plecaka, w którym upchniemy ubrania na zmianę, jedzenie, karimaty i inne rzeczy. Jeśli chodzi o marki, trafnym wyborem są plecaki Deuter.

W trasę trzeba wziąć sprawną komórkę z długo trzymającym akumulatorem, kilka dodatkowych baterii, latarkę, kompas i dokładne mapy górskich bezdroży. Dobrze jest też mieć przy sobie krótkofalówkę, GPS i sprawdzone namiary do TOPR - takie akcesoria oferuje każdy porządny sklep turystyczny. Zwykle nie ma czasu, by czekać na ich przybycie, dlatego spakowanie apteczki turystycznej potrafi uratować życie.
Jak sądzę, nie muszę wam przypominać o pożywieniu (najlepsze konserwy) oraz o zapakowaniu ze sobą… zdrowego rozsądku.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze
Górska wyprawa
Source: www.citypictures.net

Skoro już poruszamy kwestię bezpieczeństwa, kilka zdań o tym temacie. Warto jest nie zapominać o dwóch rzeczach. Pierwszą z nich jest zadbanie o zakup ubezpieczenia. Nawet przy zachowaniu bezpieczeństwa może się nam zdarzyć nieszczęśliwe wydarzenie. Opłaty za leczenie mogą być wysokie i warto mieć to na uwadze. Po co do kłopotów ze zdrowiem dodawać kłopoty finansowe? Mądrzej wykupić ubezpieczenie i mieć ten problem z głowy.

Następną istotną rzeczą jest zawsze powiedzenie komuś o aktualnym celu podróży konkretnego dnia przed wybyciem na szlak. Dzięki temu ktoś zauważy, że przykładowo nie ma nas i wezwie pomoc. W przeciwnym wypadku przez wiele dni nasza nieobecność może być niezauważona, a w końcu w momencie wypadków natychmiastowa pomoc jest konieczna.

Góry są piękne, jednakże warto zatroszczyć się o to, by z takiej wyprawy wrócić cało i móc opowiedzieć o niej przyjaciołom.


Author: S.D.
Source: szostaki.pl