You are here

Ideologia Gender, temat ostatnio często dyskutowany w mediach - czy warto toczyć spór?

Termin Gender, który po prostu znaczy płeć społeczną, jest przez niektóre środowiska w Polsce mocno demonizowany. Rozmowy na ten temat wywołują ciągle sporo emocji. Moim zdaniem (i zdaniem wielu psychologów) stwarza się problem tam gdzie go wcale nie ma.
Odkąd pamiętam małe dziewczynki nie tylko misie czy lalki przebierały w ubranka dla lalek, karmiły czy podawały im do buzi smoczki. Także szły w ruch samoloty, rakiety czy też samochody zabawki.
Bywa, że i w dorosłym życiu taka dziewczynka pozostaje miłośniczką pojazdów (osobiście znam takie przypadki!)
zabawki dla dzieci
Author: Piotr Drabik
Source: http://www.flickr.com
Podobnie rzecz się ma z chłopcami. To jest rzecz normalna kiedy mały chłopiec zaczyna bawić się lalką swojej siostrzyczki. Dopiero od niektórych dorosłych osób dziecko może się dowiedzieć czym powinno się bawić a co jest zakazane. Może to doprowadzić do dyskryminacji płciowej. A taka dyskryminacja jest dużo gorsza niż urojone zagrożenia płynące z nieodpowiednich zachowań w dzieciństwie. Pojemniki z zabawkami, jak również plecaki dla dzieci mogą zawierać zarówno samochody zabawki, lalki, ubranka dla lalek, smoczki (kolorowe auta zabawki) dla tychże i nie ma w tym nic złego!
WHO gender definiuje jako "stworzone przez społeczeństwo role, zachowania, aktywności i atrybuty jakie dane społeczeństwo uznaje za odpowiednie dla mężczyzn i kobiet". Problem w tym, że zawsze jakaś część społeczeństwa jest zbyt konserwatywna, a przecież te funkcje społeczne uległy wielkiej zmianie na przestrzeni ostatnich lat. Obecnie nie dziwi nikogo widok kobiety w zawodzie kierowcy tramwaju albo ciężarówki. Nie dziwi również pan w roli przedszkolanki czy też opiekuna dla bobaska, czy też w innych ponoć „damskich” rolach. W dzisiejszych czasach rzeczą najzwyklejszą jest to, iż małym dzieckiem zajmuje się oboje rodziców. Modne są nawet obecnie urlopy tak zwane „tacierzyńskie”. Bardzo dobrą okazją do ćwiczeń więc może być zmiana pampersa lalce czy miśkowi, włożenie mu ubranka dla lalek (śliczne ubranka dla lalek), zabawa w karmienie lalki czy miśka. Jak widać po ostatnich sporach w naszym społeczeństwie nie wszyscy nadążają za tymi zmianami. Stąd chyba biorą się te wszystkie nieporozumienia. Z przepaści między pokoleniami. W tej kwestii na pewno lepiej zaufać psychologom i własnym instynktom macierzyńskim albo „tacierzyńskim”:)