You are here

Czy taka nowość w sektorze księgarskim jak E-book, wyprze tradycyjnie wydaną książkę?

E-book czyli elektroniczna książka jest obecnie najlepiej sprzedającym się artykułem na zachodzie. Powoli wypiera on klasyczne, papierowe książki ponieważ niektóre tytuły wydawane są wyłącznie w postaci e-booków szczególnie w takich sferach jak informatyka. E-booki pojawiły się parę lat temu w postaci manuali dodanych do różnorakich programów komputerowych.

Łącznie z rozpowszechnieniem internetu, powstaniem DotComów czyli firm prowadzących swą działalność gospodarczą wyłącznie w internecie i zapotrzebowaniu na wiadomości, ebooki stały się bardzo popularne. Doprowadziło do tego dużo zalet tej formy książki do których wiodącą jest mały koszt produkcji. Dzisiejsze e booki zapisane są przede wszystkim w formacie pdf zapewniającym bezpieczeństwo danych w nich zawartych, bo takich plików nie da się redagować bez specjalnego programu.
regały z książkami w księgarni
Author: brewbooks
Source: http://www.flickr.com
Do odczytu tego formatu potrzebny jest program Acrobat Reader firmy Adobe (program rozpowszechniany nieodpłatnie). Po jego ściągnięciu i zainstalowaniu pozostaje tylko ściągnąć parę książek. Czytanie pozycji książkowych zostało wyparte przez telewizję i Internet. Co za tym idzie księgarnia jest rzadziej odwiedzana.czytnik ebook kindle
Author: bfishadow
Source: http://www.flickr.com
Wielbiciele powieści biją na alarm widząc, że sprzedaż publikacji drastycznie spada, a dzieci i młodzież spędzają godziny przed ekranem komputera lub telewizora. Natomiast darmowe ebooki to szansa na powrót wielu do czytania (przykład: książki informatyczne w formie e-book). Jest to przede wszystkim podyktowane tym, że ebooki są tańsze, a technika elektronicznego papieru jest już tak dopracowana, że stać na nią już wielu czytelników, Czytanie na e-booku to duża przyjemność. Nie męczy wzroku tak jak pospolity ekran laptopa, tabletu czy smartfonu. Do czytania książek na ekranie czytników elektronicznych potrzebne jest zewnętrzne źródło światła. Nie można odbierać tego jako minus, a wręcz przeciwnie. Przecież tradycyjne książki papierowe również przeglądamy tylko przy świetle. Drugą korzyścią czytników ebooków jest masa innych funkcji. Możemy przeglądać na nich zdjęcia, słuchać muzyki, czy też przeglądać internet. Ebooki są dużo tańsze od papierowych wersji. Niestety w Polsce wydawcy nie są przeświadczeni jeszcze do wydawania jednocześnie książek w wersji elektronicznej i papierowej. Ich obawy powiązane są z piractwem. Wydawcy zachodni nie mają z tym większego problemu i czytelnicy mają zawsze do wyboru różnorakie wersje książek, nawet premierowych bestsellerów. Przyszłość jest coraz lepsza dla ebooków (takich jak na przykład: pozostałe książki e-book), ponieważ już w pierwszej połowie roku 2012 odnotowano duży wzrost sprzedaży ebooków, a sami wydawcy także zaczynają spoglądać na wydania elektroniczne bardziej przyjaźniej i wydawanie papierowej i elektronicznej wersji książki staje się już normą. Plany na następne lata zakładają znaczny wzrost o kilkaset procent w ciągu roku rynku ebooków.

Dostępne w sieci bezpłatne ebooki to książki zapisane w wersji elektronicznej. Można je czytać na ekranach komputera, tabletów, za pomocą smartfonów ze profesjonalnym oprogramowaniem a także na czytnikach. Czytnik mieści się w dłoni, jest leciutki, można schować go do torby czy kieszeni, a jednocześnie można do niego wgrać kilkaset publikacji.