You are here

Co powoduje, że kochamy filmy?

Warto nieco przemyśleć z jakich powodów człowiek, który nie przepada za filmami jest nietypowy. Naturalnie kinematografia nie jest dla wszystkich, lecz jakoś się złożyło, że zdecydowana większość z nas uwielbia obejrzeć co jakiś czas filmy dvd czy wielce ostatnio popularne amerykańskie seriale TV.


telewizor
Author: Daniel Oines
Source: http://www.flickr.com
To znaczy produkcje telewizyjne to właściwie były wielce popularne już dekady temu, lecz dopiero takie seriale jak Oz albo Dexter sprawiły, że nareszcie telewizja nie jest traktowana przez społeczeństwo jako wielce ubogi krewny kinematografii. Niegdyś słynni aktorzy wstydzili się nawet grywać w serialach, dzisiaj to nie do pomyślenia.

Cóż, weźmy choćby w rachubę filmy dokumentalne: często ich podstawowym walorem jest nauka, lecz są także takie, które mamy okazję oglądać jak typowy film. Przykładowo Michael Moore tworzy ciekawe dokumenty, które dla wielu są wartościowe, a do tego mądre, bardzo oddziałujące na Stany Zjednoczone, cały świat. Przecież gdy Michael Moore kręcił produkcje obrażające George`a Busha Jr, robiono dużo, aby opóźnić o jakiś czas premierę filmu, ponieważ zbliżały się wybory prezydenckie. Niezbyt lubiany w tym momencie polityk co prawda wybrał tak czy siak wybory, ale i tak solidny dokument mocno oddziałuje na świat. Poza tym, mądrości nigdy zbyt mało. Jeżeli mamy bezpłatną naukę, ciężko z niej nie korzystać, nieprawdaż?

Filmy, zwłaszcza filmy 3d (sprawdź płytotekę i zamów taniej: najlepsze filmy 3d dokumentalne) oglądamy jednakże przede wszystkim dla uniesień i rozrywki. Tak naprawdę nawet rewelacyjne produkcje, klasyki kinowe na miarę Rejsu, Taksówkarza czy Skazanych na Shawshank w zasadzie nie cechują się bardzo ambitnym poziomem. To znaczy to są bardzo ambitne produkcje, kapitalne pod praktycznie każdym względem, ale bądź co bądź jeżeli poszukujemy większej głębi, to raczej w bibliotece, mimo wszystko filmy mocniej umieją oddziaływać na nasze wrażenia wzrokowe, tak się przynajmniej wydaje. Jeśli tak nie jest, to autor artykułu usilnie prosi o przebaczenie.

Właśnie: w następnym artykule należy wyjaśnić dlaczego dobre filmy DVD i 3d są uwielbiane przez zdecydowaną większość miłośników filmu. Czy być może w przypadku takich produkcji jak przykładowo Avatar nie powinniśmy już mówić o zwyczajnym przeroście tzw. formy nad treścią. Zapewne to najzupełniej subiektywne, ale Avatar to i tak genialny film.