You are here

Bezpieczny plac zabaw dla naszego dziecka.

Place zabaw to często główne miejsce, w którym dzieci spędzają wolny czas. Gdy nie stać na posyłanie swoich pociech za zajęcia pozalekcyjne, podwórko pod blokiem to dla nich wyśmienita sposobność, aby pobawić się na nim wraz z kolegami. Jednak aby miejsce to było w sam raz do zabawy, oprócz znajdujących się tam elementów do zabawy, powinno przede wszystkim spełniać normy bezpieczeństwa. Rodzice musza mieć gwarancję, że zezwalając bawić się swoim dzieciom na podwórku, nie stanie im się krzywda.
Konkretne elementy i poziom ich rozplanowania powinien być należycie dopasowany do docelowej grupy użytkowników. Dorośli muszą zadbać o to, żeby umieszczać dzieci na sprzętach dostosowanych do ich wieku. Na placach zabaw często dochodzi do niefortunnych zdarzeń będących rezultatem złej konstrukcji urządzenia lub wadliwego podłoża. Regulacje europejskie obejmują przepisy, jakie muszą spełniać strefy bezpieczeństwa między umieszczonymi urządzeniami i surowce, z których powinno być zrobione podłoże. Odpowiednie nawierzchnie na place zabaw, nie dopuszczają do powstania całego szeregu niebezpieczeństw.

Ogrodowy plac zabaw
Author: Rubber Mulch
Source: http://www.flickr.com
Z reguły mamy do czynienia z placami zabaw, które posiadają typowe podłoże. Piasek, trawa, wióry drzew są łatwo dostępnym materiałem łagodzącym. Jednak nie da się posłużyć nim do ogółu placów zabaw. Jeśli plac zabaw ma być bardziej skomplikowany, posiadać elementy umieszczone na znacznej wysokości, w tym wypadku lepiej sprawdzą się nawierzchnie syntetyczne. Wytyczne, na temat wykorzystywanych składników budowlanych opisuje europejska norma EN1177.

Wszystek typ podłoża ma swoje wady i zalety. Do często wymienianych modeli podłoża, obok ekologicznych, należą również te w postaci zielonych mat, określane zwykle jako sztuczna trawa. Do jej plusów można zaliczać bezproblemowość z jaką adaptuje się do naturalnego podłoża. Oprócz tego nie trzaskają ani nie ulegają innym uszkodzeniom. Wspólne place zabaw głównie podłożesyntetyczne. Jest to spowodowane dużą możliwością używania syntetyków na beton, asfalt, kostkę oraz mały kosztem utrzymania. Istotnym składnikiem tego typu powierzchni jest klej poliuretanowy (np. http://interchemol.com.pl/produkty/kleje-poliuretanowe). Ta doskonała powłoka łącząca jest nieoceniona przy innych pracach budowlanych i instalacyjnych. Skleja ze sobą wszelkie gatunki materiałów, wytwarzając wytrzymałe na czynniki zewnętrzne spoiny.plac zabaw i przedszkole
Author: Frogn kommune
Source: http://www.flickr.com
Kolejną metodą układania nawierzchni pod place zabaw są gumowe płytki lub maty. Ich budulec – kolorowy granulat – również sklejany jest ze sobą przy pomocy kleju poliuretanowego. Ten rodzaj tworzywa charakteryzuje się dużymi właściwościami tłumienia drgań, stąd też minimalizuje ryzyko nieszczęśliwego wypadku. Do jego dodatkowych zalet zaliczyć można również: estetyczny wygląd, a także kompozycję, która umożliwia nieograniczony wzrost trawy.